Kuva: Heikki Junnila
Käki on pitkäpyrstöinen ja hoikka. Käen pituus on 32–36 cm, siipikärkiväli 54–60 cm ja paino noin 120 g. Yleisimmin käki on selkäpuolelta, päästä ja rinnasta harmaa. Vatsa on valkea ja mustajuovainen. Naarailla tavataan melko yleisesti punaruskeaa värimuotoa. Näillä linnuilla harmaat alueet ovat voimakkaan punaruskeat.
Käki muistuttaa varsinkin lentäessään pientä haukkaa. Lentotapa on kuitenkin erilainen: siiveniskut ovat tasaisia ja lepattavia, eivätkä siivet nouse ruumiin vaakatason yläpuolelle. Käki lentää kohtalaista vauhtia selkä suorana, pää koholla ja nokka eteenpäin osoittaen. Käki liitää harvoin ja vain lyhyen matkaa.
Käki tunnetaan hyvin koiraan kaksiosaisesta kuk kuu-laulusta, jonka paino on ensimmäisellä tavulla. Toisinaan linnun innostuessa kukunnasta tulee kolmitavuista. Koiras päästää myös käheää, kakovaa guh-tsä-tsä-tsä -ääntä. Naaraan ääni on kiihkeää pulinaa, joka muistuttaa pikkukuovia. Nuoren linnun ääni on valittava, karkeahko prih.
Käki pesii Suomessa lähes koko maassa, runsaimmillaan käkikannat ovat Kaakkois-Suomessa. Suomen parimäärä 2000-luvulla on arviolta 120 000 paria. Käkikanta taantui 1970-luvulta 1990-luvulle, mutta kanta on kasvanut tämän jälkeen.
Käkinaaras voi munia noin 20 munaa lisääntymiskautensa, touko–kesäkuun aikana, mutta tavallisesti munii vain noin 10 munaa. Muna kuoriutuu noin 12 päivässä.
Käki on pesäloinen, eli se ei haudo eikä huolehdi omista poikasistaan, vaan munii toisten lintulajien pesiin. Useimmiten käki munii Suomessa leppälintujen pesiin.
Vanhin suomalainen rengastettu käki on ollut 8 vuotta, 10 kuukautta ja 4 päivää vanha. Euroopan vanhin on ollut saksalainen 12 vuoden ja 11 kuukauden ikäinen yksilö.
O oma ittes vaan
https://www.facebook.com/uutissiturust/ Klikkaa Voimalaan tästä
Tuomas Myllykoski – Kun asiat hoidetaan maaliin asti
Asuntokauppa on usein yksi elämän suurimmista päätöksistä. Silloin tarvitaan välittäjä, joka ei jää pohtimaan sivusta, vaan tarttuu toimeen. Turun
Voimala
https://www.facebook.com/profile.php?id=61590592702217
30.5.2026
3 merkkiä siitä, että tarvitset lepoa
https://www.facebook.com/profile.php?id=61590592702217 1. Ärsyynnyt tavallista helpommin 2. Lepokaan ei enää tunnu palauttavan 3. Ilo katoaa asioista, joista ennen nautit
Kun elämä mahtui kahteen muovikassiin
Turkulainen Ville Mäkilä rakentaa palvelua, jossa lahjoittaminen tehdään helpoksi ja osaksi tavallista arkea. Hänen perustamassaan Auttamisesta Arkea -palvelussa yritys tai