Uutissi Turust 9.2 -ei virallissi mut torellissi

 

Uutissi Turust. Ei virallissi mut torellissi Uutispakkasukkona Vähä-Heikkilä morjens.
ooo
Monika Fagerholm sai Runeberg -palkinnon kirjast mikä kertoo naisist eristystilas. Siin ei o mittän perää et se kertois Suamen jääkiakkomaajoukkueest.
ooo
Turun tuamiokirkko menee remonttiin ja Katariina Maununtyttären arkku aukastaan tutkimuksia varten. Tämmöttösil pakkaskeleil on mahrollist muummuas selvittää pitääks paikkans vanha sanonta minkä mukkan kylmyys kolottaa vanhoja luita.
ooo
Turun Sanomis muisteltiin 90-lukuu ja baarei misä tarjoilijat oli yläosattomis. Kuulin et joku yrittäjä oli koittanu elvyttää tämän yritysmuaron mut joutus lopettamaan äkkii kun ei riittäny asiakkai. Tätä oli yrittäjän miälest vaikia selittää kun kumminkin toimittiin juur samal taval ku ysiviis ja henkilökuntakin oli täsmällens sama.
ooo
Yks Koskine Raunistulast minkä mää hyvin tunnen oli vaihtanu pörssisähköön joulukuun alus ku se oli oli niin halpaa. Nyt hän sanos et ymmärtää sen mitä tarkottaa ku sanotaan et joku meni halpaan.
ooo
Terve siv vaa


Näytä kaikki yritykset