Turun Munan perustaja tukee syövän tuitkimusta
Alkavan vuoden 2026 aikana voidaan muistella yhtä turkulaista satavuotiasta yritystä, jonka tarina liittyy turkulaiseen 99 -vuotiaaseen säätiöön.
Turun Muna Oy, joka nykyään elää yhtenä Hankkija Oy:n aputoiminimistä, perustettiin vuonna 1926. Perustaja oli Turussa vuonna 1895 syntynyt ja klassillisessa lyseossa opintiensä aloittanut, mutta sitä käytännön puutarhaopissa Tanskassa jatkanut Niilo Näsänen.
Kun Näsänen palasi 1920-luvulla Turkuun, hän ensin toimi tilanhoitajana muutamallakin isolla maatilalla, mutta uskaltautui sitten ponkaisemaan yrittäjäksi. Vuonna 1926 perustettu Turun Muna toimi Linnunpään kartanossa Piikkiössä ja Munkkilan koelaitoksella Paimiossa, mutta turkulaisille yritys tuo ensinnä mieleen Ratapihankatu 53:n konttorin ja Kärsämäessä toimineen rehutehtaan.
Kananmunat eivät olleet Turun Munan ainoa liiketoiminta, se oli myös johtava suomalainen rehujen valmistaja. Yhtiö myytiin Suomen Sokerille vuonna 1981. Niilo Näsänen toimi yhtiön johdossa vuonna 1963 kohtaamaansa kuolemaansa saakka.
Vuotta Turun Munan perustamisen jälkeen perustettiin Turun yliopistosäätiö. Näsäsen ja hänen puolisonsa Helmi Näsäsen jälkeen jäänyt omaisuus hyödyttää suomalaista syöpätautien tutkimustyötä, heidän nimeään kantava rahasto perustettiin yliopistosäätiöön perikunnan tekemän lahjoituksen jälkeen vuonna 1984.
Viikon turkulainen Mika Lamppu
Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,
Viikon turkulainen Kalevi Rothberg
Kalevi Rothberg (vas.), Erkki Välilä, Jorma Saarinen, Kurt Nordanberg, Anneli Saaristo ja Reino Kotaviita keikalla Turun linnassa vuonna 1980. Kalevi
Viikon turkulainen Ilkka Joukanen
Joukanen on viihtynyt joella, ilmassa ja Puutorilla Ilkka Joukanen on ollut ravintola-alalla pian viisi vuosikymmentä ja niistä kolme yrtittäjänä.
Viikoin turkulainen Olli Järvenkylä
Olli samoili Aurajoella 30 vuotta Suomen saloilla retkeillyt luontomies, eräopas ja tietokirjailija Olli Järvenkylä on lähtöisin Järvenpäästä, mutta asettunut
Viikon Turkulainen Reima Nurmikko
Kuva: Turun Seutusanomat/Janica Vilen Reima Nurmikko on haahkojen emo Helsingissä jo 75 vuotta sitten syntynyt, mutta Turun piirustuskoulun kautta 1970
Viikon turkulainen Jenna Saario
Kultahattu Jenna Saario Siinä, missä jäällä kiekkoileva TPS on viime vuosina rämpinyt, on salien parketeilla säihkytty. ja legendoja syntynyt.