Vuoden 2024 Hantvärkkari: Pia luo merkityksellistä taidetta muistoja ja tarinoita yhdistelemällä
Turun Yrittäjien hallitus valitsi Tierra Finlandian yrittäjä Pia Zettinigin vuoden 2024 Hantvärkkäriksi. Palkinto on Turun Yrittäjien vuosittainen kunnianosoitus perinteisille käsityöaloille ja pienyrittäjille, jotka ovat pienyrittämisen ydinjoukkoa.
Tierra Finlandia on erikoistunut ekologisiin savesta valmistettuihin tuhkausuurniin ja ilmaisevaan taiteeseen, kuten reliefeihin. Taide ja savityöt ovat olleet Zettinigille osa elämää jo pienestä pitäen. Hänellä on laaja, aiempi työkokemus myös työ- ja lastenfysioterapian sekä psykofyysisen kuntoutuksen parista
– Olen kiitollinen siitä, että voin yhdistää intohimoni taiteen ja ihmisten auttamisen, hän kertoo.
Yrityksen tuotantoprosessi perustuu vahvasti ekologisuuteen ja ihmisläheisyyteen. Zettinig itse painottaa, että ekologisuus on enemmän kuin pelkkiä sanoja.
– On tärkeää olla rehellinen asiakkaille, erityisesti herkissä asioissa. Kohtaan ihmiset ihmisinä ja teen työtä rehdillä tavalla, joka kunnioittaa niin asiakkaita kuin ympäristöä. Olen kieltäytynyt rahakkaistakin yhteistyöstä, jos eettiset arvot eivät ole kohdanneet, Zettinig toteaa.
– Pia yhdistää perinteisen käsityöperinteen moderniin designiin rakkaudella ja luo yhteisöllisyyttä työpajoillaan. Hän yhdistää taidokkaasti merkitykselliset muistot ja tarinat osaksi käsitöitään ja nostaa taiteessaan esiin myös Turkua, kertoo Turun Yrittäjien puheenjohtaja Mikko Rantanen palkitusta yrittäjästä.
Kasvua liiketoimintaan taidetta, tiedettä ja robotiikkaa yhdistelemällä
Zettinigin taide yhdistää kekseliäisyyttä, tiedettä ja luovuutta.
– Minussa elää pieni kemisti ja fyysikko, ja nautin tutkimisesta. Olen toteuttanut maaperämittauksia ja useita materiaalitestauksia. Osa teoksistani on valmistettu tuhansia vuosia vanhasta savesta, joka on kaivettu Turun Kauppatorin maaperästä, Zettinig kertoo ja jatkaa, että taiteen tekeminen ei ole pelkästään luovuutta, vaan myös rohkeutta kokeilla ja kehittää uusia työkaluja ja tekniikoita.
Osaavien ja oikeanlaista mentaliteettia omaavien käsien löytäminen on yrittäjän mukaan ollut haastavaa, mutta Zettinigin halu kehittyä ja oppia on luonut mahdollisuuden kasvuun. ELY-keskuksen innovaatioseteli ja -rahoitus mahdollisti robotiikan kehittämisen, joka on mahdollistanut toiminnan skaalaamisen.
– Uurnarungon tekeminen vaatii 600 kilon voimantuoton ja äärimmäistä tarkkuutta, joka on aikaisemmin ollut minun käsieni varassa. Neljä vuotta rahoituksen saamisen jälkeen minulla on käytössäni robotti, joka valmistaa uurnarungot ja mahdollistaa toiminnan laajentamisen säilyttäen samalla käsityön ja taiteen arvon, Zettinig kertoo.
Yrittäjä vastaanottaa palkinnon ilomielin ja kertoo, että palkinnon saaminen sai myös pohtimaan yrittäjyyttä sekä siihen liittyviä ennakkoluuloja.
Tierra Finlandian uurnarunkoja valmistava robotti. Kuva: Karoliine Sirvidas
– Yrittäjyys vaatii paljon työtä, monialaista osaamista ja omistautumista. Tämä on paljon enemmän kuin harrastus, joksi työni joskus on mielletty. Rakastan työtäni ja koen yrittäjyyden maailman parhaaksi asiaksi, vaikka se tuokin mukanaan haasteita. Olen myös onnistunut ratkaisemaan suuria haasteita alallani ja skaalaamaan toimintani robotiikan avulla, joten palkinnon saaminen tuntuu todella hyvältä, Zettinig kertoo.
Lisätietoja antaa:
Pia Zettinig, Tierra Finlandia Oy:n yrittäjä. Puh. +358442168066, tierrafinlandia@gmail.com. Yrityksen kotisivut: https://tierrafinlandia.fi/
Avainsanat: #Kauppatori
Katariina vaihtoi kaupungin kiireen maaseudun rauhaan – unelmat eivät pienentyneet, päinvastoin
Yrittäjä ja kaksivuotiaan Benjaminin äiti Katariina Malinen on löytänyt Taivassalosta jotakin, mitä kaupungin kiireessä oli vaikeampi tavoittaa: rauhaa ja
Nyt lähtee pikkujouluristeily lapasesta – M/S Kaaos rantautuu Turkuun!
Mitä tapahtuu, kun loistoristeilyllä kaikki ei menekään aivan suunnitelmien mukaan? Ainakin naurua, kommelluksia ja tilanteita, joissa henkilökunnan hermot joutuvat todelliseen
Rakkaus ei pääty jäähyväisiin <3
Pyry Kangas – talouden asiantuntijasta kiinteistönvälittäjäksi
Kiinteistönvälitys on paljon muutakin kuin asuntojen esittelyä ja kauppakirjojen allekirjoittamista. RE/MAX Ainoassa työskentelevä Pyry Kangas tuo alalle monipuolista kokemusta
Turun nuorisotyö täyttää 80 vuotta – nuorissa on kaupungin tulevaisuus
Kuvateksti: Nuorten ystävyys, yhteisöllisyys ja tulevaisuudenusko ovat olleet Turun nuorisotyön keskiössä jo 80 vuoden ajan. Kuvituskuva. Turussa juhlitaan tänä
”Olin reissussa yksin vaan en yksinäinen”
Kaija ja Pekka ovat löytäneet Ritvan matkoilta kiinnostavia kohteita, uusia ystäviä ja huolenpitoa, jonka muistaa vielä kotiin palattuakin. Miksi valitsitte
