Viikon turkulainen Mustafe Muuse

 

Nurmea nopeampi, Virenin jäljillä
183 senttiä ja 58 kiloa. Siinä kropassa ei ole ylimääräistä rasvaa eikä silloin voi ollakaan, mikäli tavoittelee kansainvälistä tasoa pitkien matkojen juoksuissa. Turkulaisilla on perinteitä ”Ruotsin tappamisesta” ikonisessa maaottelussa, joka päättää yleisurheilukesän. Suuret ikäluokat muistavat aina Toverien Voitto Hellstenin, joka urakoi jopa neljälläkin matkalla. Turun Urheiluliiton Mustafa Muuse  juoksi tämän vuoden ottelussa peräkkäisinä päivinä viiden tonnin ja kymppitonnin matkat ja keräsi Suomelle kymmenen pinnaa.
 Yhden legendan Muuse on jo selvästi ajoillaan päihittänyt, Paavo Nurmi olisi viidellä tonnilla hävinnyt hänelle liki minuutilla. Toinen, mahdottomana pidetty tavoite siintää jo silmissä. Lasse Virenin yhä voimassa oleva Suomen ennätys, aikoinaan ME tulos 13.16,3  on enää 15 sekunnin päässä. Ruotsi-ottelussa Mustafelle kävi ”virenit” kun hänet tönäistiin nurin kympin kisassa. Hän nousi ylös, ehti toisena maaliin ja vitsaili, että olisi voittanut, ellei kaatuminen olisi tapahtunut loppusuoralla.
Vitsistä voi päätellä, että Moision kulmilla  kasvanut Mustafe ei ole ihan tavallinen turkulainen. Hän poikkeaa monista turkulaisista siinä mielessä, että on sanavalmis ja huumorintajuinen haastateltava.

Avainsanat: #kesä #Paavo Nurmi #urheilu

Viikon turkulainen Matti Vapaavuori

  Suomen ensimmäinen nukkumatti Tälle viikolle sattuvaan unikeopäivään liittyen voidaan viisastella, että Turku on ollut edelläkävijä monessa asiassa, myös nukuttamisessa-

Lue lisää

Viikon turkulainen Aliisa Soini

  Aliisa on altaiden perhonen  Uintihelteet, lopultakin. Useimmat meistä  pulahtavat altaaseen tai  luonnonvesiin vilvoitellakseen, mutta on heitäkin, jotka uimasilleen heittäytyessään 

Lue lisää

Viikon turkulainen Jukka Heikkilä

  Jukka Heikkilä on jätehuollon kunkku Topinojan jätekeskuksen nurkilla taidetaan syyskuussa nautiskella kakkukahvit. Lounais-Suomen Jätehuollon toimitusjohtaja Jukka Heikkilällä tulee silloin

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset