Kinkun keitto Coca-Colassa

 

Joulukinkun keittäminen:

1 juhlakinkku
2 punasipulia
3 litraa Coca-Colaa

1. Paloittele sipulit.

2. Ota kattila (iso, johon koko kinkku mahtuu) ja laita sinne kinkku sekä sipulilohkot, kaada päälle Kokis (tavallista, ei sokeritonta) niin että kinkku peittyy.

3. Kun keitos on kiehahtanut, vähennä lämpöä ja anna kinkun kiehua pienellä lämmöllä noin tunti/kg. Lisää tarvittaessa Coca-Colaa.

Kuorrutus:
siirappia
fariinisokeria
sinappijauhetta
neilikoita jos niistä tykkäät

1. Ota kinkku kattilasta ja laita se fatiin tai uunipellille.

2. Poista verkko. Sivele kinkku siirapilla ja ripottele päälle tasaisesti fariinisokeria (tai ruokotomusokeria) ja sinappijauhetta.

3. Viimeistele kuorrutus uunissa 250 asteessa noin 10 minuutin ajan, kunnes pinta kuplii ja väri on kauniin ruskea.

Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

  Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina  kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.

Lue lisää

Star Tours -Matkoja vuodesta 1986

  Olemme henkilökohtaiseen palveluun ja helppoon asiointiin panostava matkatoimisto. Järjestämme pakettimatkoja ympäri vuoden sekä Suomeen että ulkomaille, aina päivän mittaisista

Lue lisää

Helatorstai meillä ja muualla

  🇫🇮 Helatorstai vanhoissa suomalaisissa perinteissä Vaikka helatorstai on kristillinen juhla, siihen on Suomessa yhdistynyt esikristillisiä kevätperinteitä, etenkin maaseudulla. Tässä

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset